Na jakie zarobki może liczyć prawnik w dużym mieście

Bardzo często zawód prawnika oceniany jest przez społeczeństwo przez pryzmat zarobków. Nic w tym dziwnego, ponieważ ta grupa uchodzi za majętną. Dziś postaramy się odpowiedzieć na pytanie na jakie zarobki może liczyć prawnik w dużym mieście.

Duże miasto gwarantem dużych zarobków dla prawnika

Według danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny w Polsce znajduje się 38 dużych miast, których liczba ludności szacowana jest na minimum 100,000. Takie miasta to teoretycznie najlepsze miejsca do prowadzenia praktyki prawniczej w naszym kraju. Odpowiednio duży rynek, jest niezbędny do tego, aby prawnik mógł się rozwijać i zarabiać za swoje usługi satysfakcjonującego go wynagrodzenie.

Co składa się na wysokość zarobków prawnika:

  • wielkość rynku, na którym działa
  • gałąź prawa, którą się zajmuje
  • renoma i doświadczenie
  • konkurencja

Wielkość miasta w przypadku tej branży z całą pewnością ma znaczenie. Im większe miasto, tym większa ilość potencjalnych klientów, mających różne potrzeby i dysponujących różnym budżetem. W takich miastach prawnik może myśleć o tym, aby wyspecjalizować się w jednej branży i zostać w niej prawdziwym ekspertem, a co za tym idzie podnieść swoje oczekiwania finansowe. Tak jak w przypadku dużej liczby mieszkańców, tak i w przypadku różnych gałęzi prawa zarobki mogą znacznie różnić się od siebie.

Radca prawny przy domu
fot. pixabay.com CC-0

Na inne uposażenie może liczyć prawnik zajmujący się prawem karnym, czy rodzinnym, a na zupełnie inne ten zajmujący się ochroną środowiska, czy budownictwem. Wynika to z ilości pieniędzy jakimi operuje się w danej branży. Im więcej pieniędzy, tym na lepsze wynagrodzenie może liczyć prawnik. Warto również wspomnieć, że na wynagrodzenie olbrzymi wpływ mają również renoma i doświadczenie. Jeśli kancelaria prawnicza ma uznanie na rynku i uchodzi za czołową wtedy może pozwolić sobie na dyktowanie wyższych wymagać finansowych niż jej konkurencja.

https://radcawasiluk.pl/kontakt/

Oczywiście nie można zapominać o adwokatach działających na terenach mniejszych miast, jednak trzeba otwarcie powiedzieć, że ich potencjał jest znacznie niższy. Oczywiście z jednej strony mają oni mniejszą konkurencję i mogą dyktować ceny, ale pamiętać trzeba, że ogólny potencjał małych miast jest znacznie niższy. Prawnik na zdecydowanie większe zarobki może liczyć w dużych miastach, jednak tak jak wcześniej wspomnieliśmy musi przy tym spełnić kilka istotnych założeń.

Mimo posiadania wielu danych bardzo trudno jest określić miesięczne, czy nawet roczne zarobki w branży. Prawda jest taka, że sumiennie pracujący specjalista, może zarobić godziwe pieniądze, zarówno w małym jak i w dużym mieście.